Stefan Moser si týden před světovým šampionátem ve freeridu vykloubil kyčel. Jeho sen, stát se profesionálním freeriderem byl u konce. Doktoři mu řekli, že už nikdy nebude schopen dělat triky, jako je skákání z převisů na lyžích. Ale Stefan není jedním z těch, kdo se jednoduše vzdávají. Už jako dítě ho nejčastěji nacházeli, jak visí hlavou dolů z prolézaček. Disciplína, které se naučil brzy v mládí, se mu v pozdějších letech vyplatila. „Jdu si za svým. Když se mi něco nepovede napoprvé, snažím se, dokud se mi to nevydaří,“ říká Stefan s úsměvem na tvářích.

„Jednoduše se ničeho nebojí,“ vysvětluje jeho žena Natalie. V pozadí sledujeme Stefana, který se nadšením směje, jak přemýšlí nad svým nadcházejícím dobrodružstvím, ať už je to lezení po skalách, závodění na horském kole nebo chůze po slackline. Neexistuje žádný horský sport, ve kterém by Stefan nebyl odborníkem. Po nehodě se rozhodl zaměřit na studium sportu na univerzitě. Touto dobou se snažil, vydělat si i nějaké peníze navíc, pomocí předváděním chůze po slackline, natáčením videí o lyžování a reklamou. „Dělal jsem jen to, co mě bavilo,“ vysvětluje.

Dnes je Stefan kvalifikovaným trenérem a pomáhá profesionálním atletům dostat se zpátky na vrchol poté, co se zranili. „Jsem schopen se vžít do role mých pacientů, protože jsem si tím sám prošel,“ vypráví Stefan. I v jeho 37 letech neustále hledá nové výzvy. Poslední z nich je jeho dcera Eva. Doufá však, že ta se profesionálnímu sportu z daleka vyhne. „Jediné, co si přeju je, aby si užívala pobyt venku a aby dělala cokoli, co jí bude bavit.“

Stefan Moser, trenér a sportovec

Stefan Moser pochází z Kramsachu, který je známý svými jezery a řekami. Vesnice s přibližně 4.700 obyvateli je domovem 5 horských jezer, mocné řeky Brandenberger Ache a řeky Inn. Na severním pobřeží jezera Reintalersee jsou zprovozněny dvě ferraty s překrásnými výhledy. Dále se v horách nachází jedna z nejvýše položených horolezeckých oblastí v Rakousku.

 
Kramsach
© Tirol Werbung/Bert Heinzlmeier
© Tirol Werbung/Bert Heinzlmeier
nahoru