Koronavirus v Tyrolsku: nejdůležitější otázky a odpovědi

Zde najdete odpovědi na otázky související se zimní dovolenou v Tyrolsku v koronavirovém období.

Protože nařízení související s cestováním se mohou velice rychle měnit, doporučujeme hostům informovat se o aktuálně přijatých opatřeních u příslušných tuzemských úřadů.   

  • Podrobné informace o případných omezeních při cestování z České republiky do Rakouska najdete na www.austria.info nebo v sekci Nejčastější otázky a odpovědi na webu rakouského Ministerstva zdravotnictví (pouze v němčině a angličtině).
  • Prosím mějte na paměti, že při cestách do Rakouska se neuplatňují pouze rakouská nařízení, ale také nařízení přijatá v České republice. Doporučujeme proto ověřit si na webu českého Ministerstva zahraničí aktuální předpisy týkající se vycestování a návratu. 
  • Více informací o opatřeních pro bezpečný pobyt v Tyrolsku najdete na welcome.tirol (v angličtině).   

Přehled nejnovějších informací  

Aktualizováno 15. 02. 2021

Od 10. února 2021 platí při cestách do Rakouska přísnější opatření: kromě absolvování karantény po příjezdu (podrobnosti níže) se na hranicích každý musí prokázat negativním antigenním nebo PCR testem ne starším než 72 hodin. Toto opatření platí i pro pendlery. Kromě toho je před cestou nutné vyplnit registrační formulář.

8. února došlo k uvolnění některých omezení a za podmínky dodržování přísných opatření znovuotevřely obchody a služby, kde dochází k blízkému fyzickému kontaktu. Hotely a ubytovací zařízení zůstávají zavřené nejméně do konce února 2021. Omezení týkající se vycházení z domova mezi 20 a 6 hod zůstává v platnosti stejně jako povinnost mít v hromadné dopravě a v obchodech respirátor FFP2. Ski areály v Tyrolsku zůstávají v provozu.

Od 19. prosince 2020 platí při příjezdu z rizikových oblastí povinnost absolvovat desetidenní karanténu. Rizikové oblasti jsou klasifikovány na základě výskytu pozitivních případů covid-19 v posledních dvou týdnech. Všechny země, kde počet pozitivních případů na 100 000 obyvatel překročil 100, jsou klasifikovány jako rizikové. Po pěti dnech karantény však lze podstoupit antigenní nebo PCR test (na vlastní náklady) a pokud je výsledek testu negativní, karanténa končí. 

Hlavní otázky k vaší zimní dovolené v Tyrolsku

Lyžuje se v Rakousku tuto zimu?

Lyžařská střediska jsou v provozu od 24. prosince 2020,  avšak pouze ke sportu a rekreaci pro jednodenní návštěvníky a místní obyvatele. Individuální outdoorové sporty jako běžkování, sáňkování nebo skialpinismus jsou povoleny. Seznam všech ski areálů a termíny, kdy zahajují lyžařskou sezonu, najdete zde.   

Od 15. února 2021 platí při využívání sjezdovek v Tyrolsku povinnost prokázat se negativním testem na koronavirus.

Musím si skipas objednat předem?

Ne. Skipasy není nutné objednat předem. Nicméně řada ski areálů tuto zimu nabídne možnost online nákupu skipasů předem, aby se u pokladen netvořily dlouhé fronty. Informace o nákupu skipasů online najdete na webu jednotlivých lyžařských středisek.   

Jakým způsobem budou fungovat vleky a lanovky?

K dodržování sociálního odstupu na lanovkách a vlecích byla tam, kde to je možné, přijata následující opatření: 

  • Od 15. února 2021 platí při využívání sjezdovek v Tyrolsku povinnost prokázat se negativním testem na koronavirus.
  • Pro budovy lanovek i samotné uzavřené přepravní kabiny (gondoly, apod.) platí stejná nařízení jako ve veřejné dopravě. Pasažéři a zaměstnanci jsou povinni nosit roušku zakrývající ústa a nos.
  • Roušky jsou povinné ve všech vnitřních prostorech, ve frontách na lanovky a také v okolí pokladen.
  • Dále je třeba neustále udržovat vzdálenost alespoň jednoho metru od ostatních cestujících a personálu. V případě potřeby bude přepravní kapacita lanovek snížena tak, aby bylo možné sociální odstup dodržovat. 
Jsou otevřeny restaurace v lyžařských střediscích?

Restaurace v lyžařských střediscích jsou uzavřeny do konce února 2021.

Budou tuto zimu otevřeny après-ski bary?

Après-ski bary jsou uzavřeny do konce února 2021. Podle zákonných nařízení musí mít hosté při příchodu a odchodu z prostor nasazenou roušku. Drinky se mohou konzumovat pouze vsedě, pít na baru je zakázáno.

Jsou otevřeny hotely?

Hotely a další ubytovací zařízení jsou uzavřeny do konce února 2021.

Jsou otevřeny půjčovny lyžařského vybavení?

Ano. Lyžařské a snowboardové vybavení si lze vypůjčit stejně jako v minulosti. Všechny půjčovny v Tyrolsku přísně dodržují nařízení o sociálním odstupu a důkladně dezinfikují veškeré sportovní vybavení.   

Funguje hromadná doprava v Tyrolsku jako za běžných okolností?

Ano. Veškerá hromadná doprava v Tyrolsku jezdí podle standardních jízdních řádů. Všichni pasažéři musí mít respirátor FFP2. Více informací o spojích a jízdních řádech najdete na www.vvt.at. Do Tyrolska lze samozřejmě cestovat také vlakem, autobusem nebo letadlem. Více informací zde

Maximálně se snažíme, aby všechny zde uvedené informace byly co nejúplnější a nejaktuálnější. Prosím mějte však na paměti, že v tomto ohledu nepřebíráme žádnou zodpovědnost. Informace zprostředkované společností Tirol Werbung v žádném případě nenahrazují oficiální informace, které poskytují úřady. Vzhledem k tomu, že nařízení související s cestováním se mohou velice rychle měnit, doporučujeme hostům informovat se o případných aktuálně přijatých opatřeních k cestám do Rakouska na webu českého Ministerstva zahraničí.   

nahoru